våra tjänster

om oss

Stockholms Lito Grafiska är det moderna fullservicetryckeriet som etablerat sig som ett av huvudstadens ledande vad gäller kvalitet och flexibilitet. Vi producerar det allra mesta inom grafisk produktion och oavsett om det handlar om en enstaka dekal eller inbundna böcker har vi alltid den bästa lösningen. Hos oss får ni den personliga hjälp av professionella grafiker som bara ett mindre företag kan erbjuda och givetvis är all vår produktion helt miljöanpassad. Vi kommer kort sagt att göra allt för att du ska bli nöjd, precis som vi har gjort sedan 1953. Numera finns vi dessutom både i Danderyd och på Lidingö.

Välkommen!

Hans Sjöberg, vd

hasse@slg.nu

070-727 88 80

Per Lissel

offsetproduktion

per@slg.nu

08-753 11 88

Torun Jonsson

prepress/original/digitaltryck

torun@slg.nu

08-767 74 05

Roger Olsson

prepressguru

roger@slg.nu

08-753 11 83

Madeleine Spolander

projektledare/original/digitaltryck

digitaltryck@slg.nu

08-753 04 00

Steven Groves

offsetproduktion/efterbehandling

steven@slg.nu

08-753 11 88

Paul Olstveten

platsansvarig Lidingö

paul@slg.nu

08-767 74 02

ett urval av våra kunder

miljö

För att minimera vår miljöpåverkan följer vi Svanens riktlinjer för tryckerier.

Vi strävar efter att våra samarbetspartners har samma fokus på miljön.

OFFERT

Här kan du lämna din offertförfrågan. Fyll i så mycket du kan, om det är någon uppgift vi saknar för att skriva en offert så hör vi av oss, se bara till att dina kontaktuppgifter är korrekt ifyllda. Tveka inte heller att ringa eller maila oss om du undrar över något.

Skickar formuläret…

Servern påträffade ett fel.

Tackar! Vi hör av oss snarast.

slg - stockholms lito grafiska ab

DANDERYD

Box 67, 182 11 Danderyd

Besök: Enebybergsvägen 14 (Danderyds Hantverkshus)

Tel: 08-753 11 88

danderyd@slg.nu

LIDINGÖ

Stockby Hantverksby 26, 181 75 Lidingö

Besök: Förrådsvägen 2, hus C plan 2

Tel: 08-767 74 00

lidingo@slg.nu

Tryckeriet i Danderyd ligger mellan Enebybergsvägen och E18.

Välkommen! Klicka här för vägbeskrivning i Google Maps

Tryckeriet på Lidingö ligger i Stockby Hantverksby.

Välkommen! Klicka här för vägbeskrivning i Google Maps